درباره سریلانکا

جزیره سریلانكا فقط 19 كیلومتر از هند فاصله دارد و با مساحتی در حدود 65 هزار و 625 کيلومتر مربع در اقيانوس هند در منتهي اليه آسياي جنوبي قرار گرفته است .آب و هوای آن در سواحل، گرمیسری و در قسمتهای مرتفع داخلی، معتدل است. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق كشور، به 100 سانتی متر و در جنوب و غرب، به بیش از 200 سانتی متر می رسد. این کشور ، ذخایر معدنی اندكی دارد، ولی از نظر كشاورزی بسیار فعال بوده و محصولاتی چون، نارگیل – چای و كنف درآن كشت می شود. صنایع مهم و عمده آن عبارتند از: صنایع غذایی - نساجی- شیمیایی لاستیك سازی و تولید كائوچو می باشد..

کشور سريلانکا طي سالهاي اخير توانسته است نام خود را در کنار کشورهاي معروف توريستي جهان به ثبت برساند.
اين کشور به لحاظ برخورداري از طبيعت زيبا، پارک هاي طبيعي، مناظر باستاني و فرهنگي با تمدن 3هزار ساله همواره توجه گردشگران زيادي را به خود جلب کرده است
صنعت گردشگري يکي از منابع ارزي سريلانکا محسوب مي شود و پس از نيروي کار، منسوجات و چاي ,مقام چهارم را داراست به عبارتي ديگر صنعت گردشگري، 20 درصد توليد ناخالص ملي در سريلانکا را تشکيل مي دهد

آمارهاي موجود، نشان مي دهد که ورود نزديک به 600هزار گردشگر در سال به سريلانکا، نزديک به 600 ميليون دلار براي اين کشور در آمد در پي داشته است.
اين کشور داراي 19استان و 25شهر بزرگ است. شهر کلمبو پايتخت و يکي از مهمترين بنادر تجاري سريلانکا در غرب اين جزيره واقع گرديده است. شهر «جاياوارداناپورا» در 20 کيلومتري شرق کلمبو نيز به عنوان پايتخت سياسي سريلانکا در نظر گرفته شده است.
«کندي»، «جفنا»، بندر «ترينکومالي»، «باتيکولا»، «پوتلام»، «دهي والا» ديگر شهرهاي مهم سريلانکا محسوب مي شوند.
نيروي کار، منسوجات، چاي، گردشگري و سنگ هاي قيمتي عمده صادرات سريلانکا را تشکيل مي دهند. نزديک به 90درصد از مردم سريلانکا باسواد هستند. تعطيلات رسمي در سريلانکا 26روز است که سه روز عيد سعيد فطر، عيد قربان و عيد ميلاد پيامبر(ص) نيز تعطيل رسمي اين کشور محسوب مي شوند.
طبق قانون اساسي سريلانکا يک جمهوري سوسياليست دمکراتيک در اين کشور برقرار است. دولت در واقع تلفيقي از سيستم رياست جمهوري و پارلماني است و رييس جمهوري به عنوان مقام اول کشور محسوب مي شود.
اين کشور در سال 1955ميلادي به عضويت سازمان ملل متحد در آمد.

راهنمای سفر ایرانیان به سریلانکا

ایرانیانی که مایل به سفر توریستی به سریلاتکا هستند میتوانند ویزای توریستی یکماهه را در فرودگاه کلمبو دریافت نمایند. اما باید توجیه کافی برای توریستی بودن سفر خود داشته باشند، ارائه بلیط برگشت، پول یا کارت اعتباری و.... برای زمانی که ممکن است توسط مسئول صدور ویزا مورد سوال قرار گیرند مفید است. در هواپیما پرسشنامه ای به تمامی مسافران داده میشود که باید آنرا به دقت پر کرده و در فرودگاه تحویل مسئول صدور ویزا دهند , در فرودگاه کلمبو پس از کنترل گذرنامه و ثبت مهر ویزا و دریافت بار وارد بخش دیگری میشوید که گیشه های چندین بانک سریلانکا برای تبدیل ارز به روپیه وجود دارد. در شهر هم میتوان در بانک ارز را تبدیل کرد ولی چند مشکل دارد اول اینکه باید در ساعات اداری کار بانک ها صورت گیرد و باید فرم هایی را پر کرد که تا حدودی زمان بر است و از طرفی در همه بانکها نمیشود پول را تبدیل کرد . در مواردی نرخ تبدیل ارز در برخی هتل ها کمتر از نرخ روز است. علاوه بر این در فرودگاه اکثر هتلهای مطرح کلمبو دفاتری برای رزرو اطاق دارند بجز (مونت لاوانیا ) و (گاله فیس) ... که اکثرادر بیشتر در ایام سال پر می باشند. در سریلانکا فقط ذر ماههای دسامبر و ژانویه یافتن هتل مناسب کمی مشکل است. در بقیه ماهها اکثر هتلها جای خالی دارند. همچنین میتوان سیم کارت تلفن های اعتباری اپراتورهای دایالوگ و موبیتل را در فرودگاه با قیمت .....روپیه تهیه کرد. دایالوگ بهترین پوشش را در سریلانکا دارد اما موبیتل نرخ هایش پایین تر است. دیگر اپراتورها محدودیت های بیشتری دارند. تهیه سیم کارت در فرودگاه ساده تر است زیرا در شهر باید گرانتر بخرید و یا اینکه دفاتر مدارک بیشتری از شما میخواهند. همچنین امکان کرایه اتوموبیل برای چند روز و یا فقط گرفتن آژانس برای شما میسر است اما باید کرایه را از قبل با راننده مشخص کنید که بعدا دچار مشکل نشوید.

زیبائی های سریلانکا

سریلانکا جاذبه های توریستی متعددی دارد که گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می نماید :

- سواحل زیبا و طبیعت همیشه سبز آن با ورزشهای آبی متنوع

- پارکهای جنگلی و حیات وحش

- آثار باستانی و تماشای مراسم و فستیوال های خاص و ویژه

زبان مردم

زبان سينهالي در سريلانکا زبان رايج و رسمي است اما مردم اين کشور به زبان هاي تاميلي و انگليسي نيز صحبت مي کنند. زبان تاميلي که تاميل ها و مسلمانان به آن تکلم مي کنند از زبان هاي کهن جهان است.
بالغ بر 80 ميليون نفر در هند، سنگاپور، برمه، اندونزي، ويتنام و برخي کشورهاي شرق آسيا به زبان تامیلی تکلم مي کنند .
زبان انگليسي نيز با توجه به حضور انگليسي ها در گذشته اين کشور به عنوان زبان ارتباطي به رسميت شناخته شده و کاربرد نسبتا مهمي در سريلانکا دارد .

ما را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

همراه ما باشید

درباره ما

آژانس هواپیمایی و مسافرتی سفرنامه اسرارآمیز

  • مجری بهترین تورهای داخلی و خارجی
  • اخذ ویزای کلیه کشورها
  • ارائه آنلاین ویزای کلیه کشورها